Köögi disain

Köögi disain

Köök on teie kodu kõige olulisem ruum, kus pereliikmed söövad koos, suhtlevad omavahel ja puhkavad pärast pikka päeva.
Selleks, et köök ei oleks ainult ruum, vaid oleks ka hubane, mugav ja funktsionaalne, on vaja mõelda paigutusele ning köögi disainile. Isegi väga väike köök võib olla mugav kasutada, kui see on nutikalt planeeritud.

Planeeringu variandid

Esiteks tuleks paika panna sobivad asukohad tehnikale, panipaikadele ja toidu valmistamisele tööpinnal. Tuntud sisekujundajad soovitavad paigutada tehnika selle kasutamise järjekorras: külmik – tööpind – kraanikauss – tööpind – pliit. Seda nimetatakse “töö kolmnurgaks”.

Sõltuvalt ruumide suurusest ja arhitektuurist, võib köök olla erineva kuju ja suurusega. On kuus peamist köögi planeerimise tüüpi. Kui kõikides tüüpides järgida “töö kolmnurga” põhimõtet, siis see aitab muuta köögimööbli mugavaks ja praktiliseks.

Üherealine, sirge köök

Köögi disain - Üherealine köök

Üherealine, sirge köök


Sellist planeeringu kasutatakse siis, kui ruum on piiratud või kui köögi sein on piisavalt pikk. Ideaalis võiks köögi laius olla vähemalt 2,5 meetrit. Kaks inimest võiksid saada seal vabalt toimetada.
Seda nimetatakse ka I-kujuliseks köögiks.

Kaherealine köök

Kaherealine köök

Kaherealine köök


Köögile, kuhu on soov paigutada palju tehnikat, sobib suurepäraselt kaherealine planeering. Kuid on oluline, et liikumisruum kahe rea vahel oleks vähemalt 120cm. See tagab piisava ruumi mugavaks liikumiseks.

Poolsaar

Poolsaar

Poolsaar


Poolsaarega köögi planeering sobib nii suurele kui väiksele köögile. Köök on visuaalselt muust ruumist eraldatud, köögile tekib oma ala. Poolsaar võib täita söögilaua või baarileti funktsiooni. Lisaks annab poolsaar köögile rohkem kapiruumi ning tööpinda juurde.

Saar

Saar

Saar


Köögisaar vajab enamasti suurt avarat ruumi. Saare ümber peab jääma igas küljes miinimum 90 cm liikumisruumi. Tasub arvestada ka istumise ruumiga saare tagaküljel. Saare võib lisada iga kujuga köögile: sirgele, L-kujulisele või ka U-kujulisele.

L-kujuline köök

L-kujuline tüüp

L-kujuline köök


See on paindliku planeeringuga köök, mööbel asub kahes seinas. Sellise mööbli planeeringuga tuleb kõige paremini välja “töö kolmnurk”. Nurgaköögi nurgad saab väga praktiliselt ära kasutada erinevate nurga-karussellidega. 

U-kujuline köök

U- kujuline tüüp

U-kujuline köök


See on mugav ja kompaktne köök, kus köögimööbel ja -seadmed on paigutatud kolme seina. U-kujuline paigutus võimaldab toimetada iga funktsionaalse tsooni juures ka mitmel inimesel korraga. Peaks jälgima, et mööbli vahel oleks vaba ruumi mugavaks liikumiseks 120-150 cm.